ICICLE DOUBLE RESULTS

2018 icicle double overall


2018 icicle double skate


2018 ICICLE DOUBLE - Classic


2018 Icicle Double Overall

- no title specified
 

5k - Female

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Schwartz, Meredith

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

female

19:51.0

15:44.4

35:35.4

 

2

Spaic, Sofija

Palmer, AK

 

female

20:55.7

18:04.6

39:00.3

 

3

Bushey, Lydia

Wasilla, AK

Colony High Ski Team

female

20:59.8

19:32.6

40:32.4

 

4

Ripley, Paige

Wasilla, AK

Colony High School Ski Team

female

24:57.6

21:03.0

46:00.6

 

5

Straub, Ava

Palmer, AK

 

female

26:40.0

21:11.9

47:51.9

 

6

Knapp, Lorena

BIG LAKE, AK

 

female

30:47.4

24:51.4

55:38.8

 

7

HANNON, SARA

Anchorage, AK

 

female

30:41.0

27:24.1

58:05.1

 

8

Flora, Berit

Anchorage, AK

APU/NSAA

female

34:13.0

33:38.0

1:07:51.0

 

9

Rix, Deborah

Chugiak, AK

 

female

40:55.2

35:24.2

1:16:19.4

 

-

Graham, Mariah

Anchorage, AK

Begich

female

23:59.9

-

-1 race

 

-

Stiassny, Mia

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

female

-

24:31.8

-1 race

 

-

Raney, Mollee

Palmer, AK

Matsu

female

-

29:45.5

-1 race

 

-

Smith, Talia

Anchorage, AK

 

female

-

33:08.5

-1 race

 

-

Smith, Linda

Anchorage, AK

 

female

-

33:09.4

-1 race

 

-

Ames, Kimberly

Eagle River, AK

ERNSC

female

34:44.6

-

-1 race

 

-

Steer, Anjanette

Palmer

Mat-Su Ski Club

female

37:46.7

-

-1 race

 

-

Strabel, Siri

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

female

47:47.0

-

-1 race

 

-

Strabel, Denali

Anchorage, AK

APU

female

47:48.0

-

-1 race

 
         
 

5k - Male

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Hanestad, Noah

Hatcher Pass, AK

 

male

17:25.7

14:56.5

32:22.2

 

2

Buchanan, Layne

Col9ny High School

 

male

19:44.2

16:21.2

36:05.4

 

3

Harrison, Nick

Wasilla, AK

RPI

male

29:15.1

22:06.8

51:21.9

 

-

Maves, Aaron

Anchorage, AK

APU

male

-

13:55.0

-1 race

 

-

Jablonski, Nicholas

Anchorage, AK

APU

male

-

14:29.4

-1 race

 

-

Thompson, Dakota

Palmer, AK

 

male

-

15:15.6

-1 race

 

-

Power, Aaron

Anchorage, AK

Ak Winter Stars

male

17:21.5

-

-1 race

 

-

Wood, John

Fire Lake, AK

APU

male

-

18:49.6

-1 race

 

-

Taylor, Josh

  

male

20:09.1

-

-1 race

 

-

O'Connor, Edward

Talkeetna, AK

Denali Nordic Ski Club

male

-

20:20.5

-1 race

 

-

Rogers, Jakob

Palmer, AK

Palmer High

male

20:27.4

-

-1 race

 

-

Hanestad, Silas

Hatcher Pass, AK

Junior Nordics

male

-

21:47.2

-1 race

 

-

Smith, Hatcher

Anchorage, AK

 

male

-

23:25.9

-1 race

 

-

Houser, Aidan

Palmer, AK

Mat-Us Ski Club

male

25:52.4

-

-1 race

 

-

Strabel, Ed

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

male

-

26:09.6

-1 race

 

-

Falconer, Matthew

Anchorage, AK

 

male

29:09.0

-

-1 race

 

-

Steer, Zack

Palmer

 

male

31:21.9

-

-1 race

 

-

Steer, Clayton

Palmer

 

male

39:43.4

-

-1 race

 
         
 

15k - Female

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Knapp, Christina

Santa Barbara, CA

 

female

1:10:38.7

1:01:21.3

2:12:00.0

 

2

Knapp, Elizabeth

Anchorage, AK

 

female

1:19:33.0

1:06:27.2

2:26:00.2

 

3

Knapp, Alice

  

female

1:21:44.2

1:08:50.1

2:30:34.3

 

4

Howell, Elizabeth

Anchorage, AK

ANCHORAGE

female

2:06:22.6

1:54:06.8

4:00:29.4

 

-

Leonard, Kira

Anchorage, AK

 

female

-

1:02:46.3

-1 race

 

-

Graham, Mariah

Anchorage, AK

Begich

female

-

1:03:23.9

-1 race

 

-

Barnel, Aurelie

Anchorage, AK

APU

female

1:15:03.2

-

-1 race

 

-

Strabel, Stacy

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

female

1:18:14.5

-

-1 race

 

-

Eski, Joey

Anchorage, AK

APUNSC

female

-

1:19:50.0

-1 race

 

-

Schwenn, Shelly

Anchorage, AK

 

female

-

1:21:09.5

-1 race

 

-

Falconer, Kathy

Anchorage

APU Masters

female

1:32:16.0

-

-1 race

 

-

Ames, Kimberly

EAGLE RIVER, AK

ERNSC

female

-

1:36:40.7

-1 race

 
         
 

15k - Male

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Kupferschmid, Jeremy

  

male

1:03:41.8

59:57.9

2:03:39.7

 

2

Knopp, David

Wasilla, AK

Mat Su Ski Club

male

1:11:26.2

1:00:54.8

2:12:21.0

 

3

Hinds, Cory

Anchorage, AK

Cory Hinds

male

1:17:51.6

1:05:17.5

2:23:09.1

 

4

Knapp, Gunnar

Anchorage, AK

 

male

1:28:01.4

1:22:01.5

2:50:02.9

 

5

Cleary, Steve

Anchorage, AK

 

male

1:33:30.4

1:18:10.5

2:51:40.9

 

6

Kochevar, David

Anchorage, AK

ANCHORAGE

male

1:28:30.0

1:29:30.1

2:58:00.1

 

7

Flora, Samuel

Anchorage, AK

Mat-Su/APU/NSAA

male

1:34:42.0

1:23:55.4

2:58:37.4

 

8

Cleary, Liam

Anchorage, AK

Anchorage Jr. Nordic

male

2:03:25.4

1:41:57.1

3:45:22.5

 

-

Taylor, Kai

Palmer

 

male

-

54:49.3

-1 race

 

-

Hall, Roan

Chugiak, AK

Colorado Mesa University

male

-

55:08.2

-1 race

 

-

Gregg McDuffie

  

male

-

1:01:14.9

-1 race

 

-

Rogers, Rick

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

male

-

1:03:08.5

-1 race

 

-

Thompson, Dakota

Palmer, AK

 

male

1:06:57.0

-

-1 race

 

-

Kristich, Nate

Palmer, AK

Rex

male

1:10:16.2

-

-1 race

 

-

Copoulos, Art

Anchorage, AK

 

male

-

1:14:00.2

-1 race

 

-

Veltkamp, Brent

Anchorage

 

male

-

1:25:25.5

-1 race

 

-

Barnes, Jamieson

EAGLE RIVER, AK

 

male

-

1:43:38.5

-1 race

 

-

Godnig, Ed

  

male

2:23:31.0

-

-1 race

 
         
 

30k - Female

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Arians, Alison

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

female

2:19:18.2

2:02:05.9

4:21:24.1

 

2

Bronga, Jaime

Anchorage, AK

 

female

2:25:35.8

2:08:14.9

4:33:50.7

 

3

Brockman, Shannon

Anchorage, AK

APU Masters

female

2:34:13.0

2:14:12.1

4:48:25.1

 

4

Kornfield, Tamra

Anchorage, AK

 

female

2:38:46.8

2:12:40.6

4:51:27.4

 

5

Matell, Nora

Anchorage, AK

 

female

2:33:44.9

2:26:56.1

5:00:41.0

 

6

Rix, Anna

Chugiak, AK

NSCF

female

2:47:20.2

2:22:24.6

5:09:44.8

 

-

Holly Brooks

  

female

-

1:51:49.6

-1 race

 

-

Cook, Clare

EAGLE RIVER, AK

 

female

-

2:18:22.3

-1 race

 

-

Stiassny, Melanee

Girdwood, AK

Girdwood Ski Club

female

-

2:35:17.3

-1 race

 

-

Thielke, Sydney

Palmer, AK

Sydney Thielke

female

3:38:29.0

-

-1 race

 
         
 

30k - Male

       

Place

Name

Team name

Team name 2

Gender

Race 1

Race 2

Total time

 

1

Brewer, Kenny

Anchorage, AK

 

male

2:07:06.6

1:38:13.7

3:45:20.3

 

2

Hinds, Peter

Anchorage, AK

APU

male

2:05:49.8

1:40:50.7

3:46:40.5

 

3

Priest, Cody

Anchorage, AK

ANR

male

2:10:43.8

1:38:56.9

3:49:40.7

 

4

Brewer, Peter

Anchorage, AK

 

male

2:15:12.1

1:45:46.5

4:00:58.6

 

5

Kentch, Gavin

Anchorage, AK

APUNSC

male

2:12:05.5

1:51:56.6

4:04:02.1

 

6

Littell, Jeremy

Anchorage, AK

APUNSC

male

2:18:04.8

1:53:10.3

4:11:15.1

 

7

Spangler, Allan

Wasilla, AK

 

male

2:25:26.0

1:55:57.4

4:21:23.4

 

8

Taylor, Brent

Palmer, AK

 

male

2:26:00.8

2:07:39.5

4:33:40.3

 

9

Blade, Randal

  

male

2:31:17.1

2:05:16.6

4:36:33.7

 

10

Samuelson, Timothy

Anchorage, AK

 

male

2:40:25.5

2:18:57.6

4:59:23.1

 

11

Schwartz, Dan

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

male

2:49:46.5

2:17:47.3

5:07:33.8

 

12

Mucha, John

Eagle River, AK

ERNSC

male

2:47:24.9

2:29:52.3

5:17:17.2

 

13

Musgrave, Dave

Palmer, AK

 

male

4:05:30.4

3:42:47.2

7:48:17.6

 

-

Christopherson, Tor

Anchorage, AK

OIA

male

-

1:51:38.9

-1 race

 

-

Smith, Cory

Anchorage, AK

 

male

-

1:51:40.0

-1 race

 

-

Pearson, Bill

Anchorage, AK

 

male

-

1:58:29.9

-1 race

 

-

Crimp, James

  

male

2:08:18.2

-

-1 race

 

-

Maves, Aaron

Anchorage, AK

APU

male

2:09:49.7

-

-1 race

 

-

Jablonski, Nicholas

Anchorage, AK

APU

male

2:09:50.7

-

-1 race

 

-

Stiassny, Ari

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

male

-

2:18:13.4

-1 race

 

-

Falconer, Jim

Anchorage

APU Masters

male

2:20:43.0

-

-1 race

 

-

Wood, John

Fire Lake, AK

APU

male

2:39:41.5

-

-1 race

 

-

Strabel, Ed

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

male

3:30:59.3

-

-1 race

 
         
         

2018 icicle double skate

- no title specified
  

15k - Overall

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

74

Taylor, Kai

Kaj

Taylor

Palmer

 

15k

 

Male

54:49.3

-

-

100%

27.46%

23.24%

 

2

60

Hall, Roan

Roan

Hall

Chugiak, AK

Colorado Mesa University

15k

 

Male

55:08.2

+0:18.9

+0.57%

99.43%

27.04%

22.80%

 

3

78

Kupferschmid, Jeremy

    

15k

18

Male

59:57.9

+5:08.6

+9.38%

91.42%

20.65%

16.04%

 

4

67

Knopp, David

David

Knopp

Wasilla, AK

Mat Su Ski Club

15k

 

Male

1:00:54.8

+6:05.5

+11.11%

90.00%

19.40%

14.71%

 

5

77

Gregg McDuffie

    

15k

57

Male

1:01:14.9

+6:25.6

+11.72%

89.51%

18.96%

14.24%

 

6

63

Knapp, Christina

Christina

Knapp

Santa Barbara, CA

 

15k

 

Female

1:01:21.3

+6:32.0

+11.92%

89.35%

18.81%

14.09%

 

7

69

Leonard, Kira

Kira

Leonard

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:02:46.3

+7:57.0

+14.50%

87.34%

16.94%

12.11%

 

8

71

Rogers, Rick

Rick

Rogers

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

15k

 

Male

1:03:08.5

+8:19.2

+15.18%

86.82%

16.45%

11.59%

 

9

59

Graham, Mariah

Mariah

Graham

Anchorage, AK

Begich

15k

 

Female

1:03:23.9

+8:34.6

+15.64%

86.47%

16.11%

11.23%

 

10

61

Hinds, Cory

Cory

Hinds

Anchorage, AK

Cory Hinds

15k

 

Male

1:05:17.5

+10:28.2

+19.10%

83.96%

13.60%

8.58%

 

11

64

Knapp, Elizabeth

Elizabeth

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:06:27.2

+11:37.9

+21.22%

82.50%

12.07%

6.95%

 

12

76

Knapp, Alice

    

15k

 

Female

1:08:50.1

+14:00.8

+25.56%

79.64%

8.92%

3.62%

 

13

55

Copoulos, Art

Art

Copoulos

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:14:00.2

+19:10.9

+34.99%

74.08%

2.08%

-3.62%

 

14

54

Cleary, Steve

Steve

Cleary

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:18:10.5

+23:21.2

+42.60%

70.13%

-3.44%

-9.46%

 

15

57

Eski, Joey

Joey

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

15k

 

Female

1:19:50.0

+25:00.7

+45.62%

68.67%

-5.64%

-11.78%

 

16

72

Schwenn, Shelly

Shelly

Schwenn

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:21:09.5

+26:20.2

+48.04%

67.55%

-7.39%

-13.64%

 

17

65

Knapp, Gunnar

Gunnar

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:22:01.5

+27:12.2

+49.62%

66.84%

-8.54%

-14.85%

 

18

109

Flora, Samuel

Samuel

Flora

Anchorage, AK

Mat-Su/APU/NSAA

15k

 

Male

1:23:55.4

+29:06.1

+53.08%

65.32%

-11.05%

-17.51%

 

19

75

Veltkamp, Brent

Brent

Veltkamp

Anchorage

 

15k

 

Male

1:25:25.5

+30:36.2

+55.82%

64.18%

-13.04%

-19.61%

 

20

68

Kochevar, David

David

Kochevar

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Male

1:29:30.1

+34:40.8

+63.26%

61.25%

-18.43%

-25.32%

 

21

51

Ames, Kimberly

Kimberly

Ames

EAGLE RIVER, AK

ERNSC

15k

 

Female

1:36:40.7

+41:51.4

+76.35%

56.71%

-27.93%

-35.37%

 

22

53

Cleary, Liam

Liam

Cleary

Anchorage, AK

Anchorage Jr. Nordic

15k

 

Male

1:41:57.1

+47:07.8

+85.97%

53.77%

-34.90%

-42.75%

 

23

52

Barnes, Jamieson

Jamieson

Barnes

EAGLE RIVER, AK

 

15k

 

Male

1:43:38.5

+48:49.2

+89.05%

52.90%

-37.14%

-45.12%

 

24

62

Howell, Elizabeth

Elizabeth

Howell

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Female

1:54:06.8

+59:17.5

+108.15%

48.04%

-51.00%

-59.78%

 

-

56

Dennis, Miles

Miles

Dennis

Chugiak, AK

Alaska Nordic Racing

15k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

58

Falconer, Kathy

Kathy

Falconer

Anchorage, AK

APU Masters

15k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

66

Steer, Anjanette

Anjanette

Steer

Palmer

Mat-Su Ski Club

15k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

15k - Female

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

63

Knapp, Christina

Christina

Knapp

Santa Barbara, CA

 

15k

 

Female

1:01:21.3

-

-

100%

20.50%

10.87%

 

2

69

Leonard, Kira

Kira

Leonard

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:02:46.3

+1:25.0

+2.31%

97.74%

18.67%

8.81%

 

3

59

Graham, Mariah

Mariah

Graham

Anchorage, AK

Begich

15k

 

Female

1:03:23.9

+2:02.6

+3.33%

96.78%

17.85%

7.90%

 

4

64

Knapp, Elizabeth

Elizabeth

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:06:27.2

+5:05.9

+8.31%

92.33%

13.90%

3.46%

 

5

76

Knapp, Alice

    

15k

 

Female

1:08:50.1

+7:28.8

+12.19%

89.13%

10.81%

0.00%

 

6

57

Eski, Joey

Joey

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

15k

 

Female

1:19:50.0

+18:28.7

+30.12%

76.85%

-3.44%

-15.98%

 

7

72

Schwenn, Shelly

Shelly

Schwenn

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:21:09.5

+19:48.2

+32.28%

75.60%

-5.16%

-17.90%

 

8

51

Ames, Kimberly

Kimberly

Ames

EAGLE RIVER, AK

ERNSC

15k

 

Female

1:36:40.7

+35:19.4

+57.57%

63.46%

-25.27%

-40.45%

 

9

62

Howell, Elizabeth

Elizabeth

Howell

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Female

1:54:06.8

+52:45.5

+85.99%

53.77%

-47.86%

-65.78%

 

-

58

Falconer, Kathy

Kathy

Falconer

Anchorage, AK

APU Masters

15k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

66

Steer, Anjanette

Anjanette

Steer

Palmer

Mat-Su Ski Club

15k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

15k - Male

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

74

Taylor, Kai

Kaj

Taylor

Palmer

 

15k

 

Male

54:49.3

-

-

100%

26.52%

25.92%

 

2

60

Hall, Roan

Roan

Hall

Chugiak, AK

Colorado Mesa University

15k

 

Male

55:08.2

+0:18.9

+0.57%

99.43%

26.10%

25.49%

 

3

78

Kupferschmid, Jeremy

    

15k

18

Male

59:57.9

+5:08.6

+9.38%

91.42%

19.63%

18.97%

 

4

67

Knopp, David

David

Knopp

Wasilla, AK

Mat Su Ski Club

15k

 

Male

1:00:54.8

+6:05.5

+11.11%

90.00%

18.36%

17.69%

 

5

77

Gregg McDuffie

    

15k

57

Male

1:01:14.9

+6:25.6

+11.72%

89.51%

17.91%

17.24%

 

6

71

Rogers, Rick

Rick

Rogers

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

15k

 

Male

1:03:08.5

+8:19.2

+15.18%

86.82%

15.37%

14.68%

 

7

61

Hinds, Cory

Cory

Hinds

Anchorage, AK

Cory Hinds

15k

 

Male

1:05:17.5

+10:28.2

+19.10%

83.96%

12.49%

11.77%

 

8

55

Copoulos, Art

Art

Copoulos

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:14:00.2

+19:10.9

+34.99%

74.08%

0.81%

0.00%

 

9

54

Cleary, Steve

Steve

Cleary

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:18:10.5

+23:21.2

+42.60%

70.13%

-4.78%

-5.64%

 

10

65

Knapp, Gunnar

Gunnar

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:22:01.5

+27:12.2

+49.62%

66.84%

-9.94%

-10.84%

 

11

109

Flora, Samuel

Samuel

Flora

Anchorage, AK

Mat-Su/APU/NSAA

15k

 

Male

1:23:55.4

+29:06.1

+53.08%

65.32%

-12.48%

-13.40%

 

12

75

Veltkamp, Brent

Brent

Veltkamp

Anchorage

 

15k

 

Male

1:25:25.5

+30:36.2

+55.82%

64.18%

-14.49%

-15.43%

 

13

68

Kochevar, David

David

Kochevar

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Male

1:29:30.1

+34:40.8

+63.26%

61.25%

-19.96%

-20.94%

 

14

53

Cleary, Liam

Liam

Cleary

Anchorage, AK

Anchorage Jr. Nordic

15k

 

Male

1:41:57.1

+47:07.8

+85.97%

53.77%

-36.64%

-37.77%

 

15

52

Barnes, Jamieson

Jamieson

Barnes

EAGLE RIVER, AK

 

15k

 

Male

1:43:38.5

+48:49.2

+89.05%

52.90%

-38.91%

-40.05%

 

-

56

Dennis, Miles

Miles

Dennis

Chugiak, AK

Alaska Nordic Racing

15k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

30k - Overall

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

102

Brewer, Kenny

Kenny

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:38:13.7

-

-

100%

23.52%

22.33%

 

2

121

Priest, Cody

Cody

Priest

Anchorage, AK

ANR

30k

 

Male

1:38:56.9

+0:43.2

+0.73%

99.27%

22.96%

21.76%

 

3

110

Hinds, Peter

Peter

Hinds

Anchorage, AK

APU

30k

 

Male

1:40:50.7

+2:37.0

+2.66%

97.41%

21.48%

20.26%

 

4

103

Brewer, Peter

Peter

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:45:46.5

+7:32.8

+7.68%

92.87%

17.64%

16.36%

 

5

106

Christopherson, Tor

Tor

Christopherson

Anchorage, AK

OIA

30k

 

Male

1:51:38.9

+13:25.2

+13.66%

87.98%

13.07%

11.72%

 

6

125

Smith, Cory

Cory

Smith

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:51:40.0

+13:26.3

+13.68%

87.97%

13.06%

11.70%

 

7

133

Holly Brooks

    

30k

 

Female

1:51:49.6

+13:35.9

+13.84%

87.84%

12.93%

11.58%

 

8

112

Kentch, Gavin

Gavin

Kentch

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

1:51:56.6

+13:42.9

+13.96%

87.75%

12.84%

11.48%

 

9

114

Littell, Jeremy

Jeremy

Littell

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

1:53:10.3

+14:56.6

+15.21%

86.80%

11.88%

10.51%

 

10

126

Spangler, Allan

Allan

Spangler

Wasilla, AK

 

30k

 

Male

1:55:57.4

+17:43.7

+18.05%

84.71%

9.72%

8.31%

 

11

120

Pearson, Bill

Bill

Pearson

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:58:29.9

+20:16.2

+20.64%

82.89%

7.74%

6.30%

 

12

101

Arians, Alison

Alison

Arians

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Female

2:02:05.9

+23:52.2

+24.30%

80.45%

4.93%

3.45%

 

13

132

Blade, Randal

    

30k

 

Male

2:05:16.6

+27:02.9

+27.54%

78.41%

2.46%

0.94%

 

14

130

Taylor, Brent

Brent

Taylor

Palmer, AK

 

30k

 

Male

2:07:39.5

+29:25.8

+29.96%

76.95%

0.60%

-0.94%

 

15

105

Bronga, Jaime

Jaime

Bronga

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:08:14.9

+30:01.2

+30.56%

76.59%

0.15%

-1.41%

 

16

113

Kornfield, Tamra

Tamra

Kornfield

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:12:40.6

+34:26.9

+35.07%

74.04%

-3.30%

-4.91%

 

17

104

Brockman, Shannon

Shannon

Brockman

Anchorage, AK

APU Masters

30k

 

Female

2:14:12.1

+35:58.4

+36.62%

73.19%

-4.49%

-6.12%

 

18

124

Schwartz, Dan

Dan

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Male

2:17:47.3

+39:33.6

+40.27%

71.29%

-7.28%

-8.95%

 

19

127

Stiassny, Ari

Ari

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

30k

 

Male

2:18:13.4

+39:59.7

+40.72%

71.06%

-7.62%

-9.30%

 

20

107

Cook, Clare

Clare

Cook

EAGLE RIVER, AK

 

30k

 

Female

2:18:22.3

+40:08.6

+40.87%

70.99%

-7.74%

-9.41%

 

21

123

Samuelson, Timothy

Timothy

Samuelson

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

2:18:57.6

+40:43.9

+41.47%

70.69%

-8.20%

-9.88%

 

22

122

Rix, Anna

Anna

Rix

Chugiak, AK

NSCF

30k

 

Female

2:22:24.6

+44:10.9

+44.98%

68.98%

-10.88%

-12.61%

 

23

115

Matell, Nora

Nora

Matell

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:26:56.1

+48:42.4

+49.59%

66.85%

-14.40%

-16.18%

 

24

117

Mucha, John

John

Mucha

EAGLE RIVER, AK

ERNSC

30k

 

Male

2:29:52.3

+51:38.6

+52.57%

65.54%

-16.69%

-18.51%

 

25

128

Stiassny, Melanee

Melanee

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Ski Club

30k

 

Female

2:35:17.3

+57:03.6

+58.09%

63.26%

-20.91%

-22.79%

 

26

118

Musgrave, Dave

Dave

Musgrave

Palmer, AK

 

30k

 

Male

3:42:47.2

+2:04:33.5

+126.80%

44.09%

-73.46%

-76.16%

 

-

108

Falconer, Jim

Jim

Falconer

Anchorage

APU Masters

30k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

119

Parker, Lucas

Lucas

Parker

Wasilla, AK

MSSC

30k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

30k - Female

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

133

Holly Brooks

    

30k

 

Female

1:51:49.6

-

-

100%

16.96%

16.67%

 

2

101

Arians, Alison

Alison

Arians

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Female

2:02:05.9

+10:16.3

+9.19%

91.59%

9.34%

9.02%

 

3

105

Bronga, Jaime

Jaime

Bronga

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:08:14.9

+16:25.3

+14.68%

87.20%

4.77%

4.44%

 

4

113

Kornfield, Tamra

Tamra

Kornfield

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:12:40.6

+20:51.0

+18.64%

84.29%

1.48%

1.14%

 

5

104

Brockman, Shannon

Shannon

Brockman

Anchorage, AK

APU Masters

30k

 

Female

2:14:12.1

+22:22.5

+20.01%

83.33%

0.35%

0.00%

 

6

107

Cook, Clare

Clare

Cook

EAGLE RIVER, AK

 

30k

 

Female

2:18:22.3

+26:32.7

+23.74%

80.82%

-2.75%

-3.11%

 

7

122

Rix, Anna

Anna

Rix

Chugiak, AK

NSCF

30k

 

Female

2:22:24.6

+30:35.0

+27.35%

78.52%

-5.75%

-6.12%

 

8

115

Matell, Nora

Nora

Matell

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:26:56.1

+35:06.5

+31.40%

76.11%

-9.11%

-9.49%

 

9

128

Stiassny, Melanee

Melanee

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Ski Club

30k

 

Female

2:35:17.3

+43:27.7

+38.87%

72.01%

-15.31%

-15.71%

 
                 
  

30k - Male

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

102

Brewer, Kenny

Kenny

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:38:13.7

-

-

100%

21.50%

15.29%

 

2

121

Priest, Cody

Cody

Priest

Anchorage, AK

ANR

30k

 

Male

1:38:56.9

+0:43.2

+0.73%

99.27%

20.92%

14.67%

 

3

110

Hinds, Peter

Peter

Hinds

Anchorage, AK

APU

30k

 

Male

1:40:50.7

+2:37.0

+2.66%

97.41%

19.41%

13.03%

 

4

103

Brewer, Peter

Peter

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:45:46.5

+7:32.8

+7.68%

92.87%

15.47%

8.78%

 

5

106

Christopherson, Tor

Tor

Christopherson

Anchorage, AK

OIA

30k

 

Male

1:51:38.9

+13:25.2

+13.66%

87.98%

10.78%

3.72%

 

6

125

Smith, Cory

Cory

Smith

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:51:40.0

+13:26.3

+13.68%

87.97%

10.76%

3.70%

 

7

112

Kentch, Gavin

Gavin

Kentch

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

1:51:56.6

+13:42.9

+13.96%

87.75%

10.54%

3.46%

 

8

114

Littell, Jeremy

Jeremy

Littell

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

1:53:10.3

+14:56.6

+15.21%

86.80%

9.56%

2.40%

 

9

126

Spangler, Allan

Allan

Spangler

Wasilla, AK

 

30k

 

Male

1:55:57.4

+17:43.7

+18.05%

84.71%

7.33%

0.00%

 

10

120

Pearson, Bill

Bill

Pearson

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

1:58:29.9

+20:16.2

+20.64%

82.89%

5.30%

-2.19%

 

11

132

Blade, Randal

    

30k

 

Male

2:05:16.6

+27:02.9

+27.54%

78.41%

-0.12%

-8.04%

 

12

130

Taylor, Brent

Brent

Taylor

Palmer, AK

 

30k

 

Male

2:07:39.5

+29:25.8

+29.96%

76.95%

-2.02%

-10.09%

 

13

124

Schwartz, Dan

Dan

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Male

2:17:47.3

+39:33.6

+40.27%

71.29%

-10.11%

-18.83%

 

14

127

Stiassny, Ari

Ari

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

30k

 

Male

2:18:13.4

+39:59.7

+40.72%

71.06%

-10.46%

-19.20%

 

15

123

Samuelson, Timothy

Timothy

Samuelson

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

2:18:57.6

+40:43.9

+41.47%

70.69%

-11.05%

-19.84%

 

16

117

Mucha, John

John

Mucha

EAGLE RIVER, AK

ERNSC

30k

 

Male

2:29:52.3

+51:38.6

+52.57%

65.54%

-19.77%

-29.25%

 

17

118

Musgrave, Dave

Dave

Musgrave

Palmer, AK

 

30k

 

Male

3:42:47.2

+2:04:33.5

+126.80%

44.09%

-78.04%

-92.13%

 

-

108

Falconer, Jim

Jim

Falconer

Anchorage

APU Masters

30k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

119

Parker, Lucas

Lucas

Parker

Wasilla, AK

MSSC

30k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

5k - Overall

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

116

Maves, Aaron

Aaron

Maves

Anchorage, AK

APU

5k

 

Male

13:55.0

-

-

100%

38.73%

35.25%

 

2

111

Jablonski, Nicholas

Nicholas

Jablonski

Anchorage, AK

APU

5k

 

Male

14:29.4

+0:34.4

+4.12%

96.04%

36.20%

32.58%

 

3

23

Hanestad, Noah

    

5k

18

Male

14:56.5

+1:01.5

+7.37%

93.14%

34.22%

30.48%

 

4

22

Thompson, Dakota

Dakota

Thompson

Palmer, AK

 

5k

 

Male

15:15.6

+1:20.6

+9.65%

91.20%

32.81%

29.00%

 

5

12

Schwartz, Meredith

Meredith

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

5k

 

Female

15:44.4

+1:49.4

+13.10%

88.42%

30.70%

26.77%

 

6

26

Buchanan, Layne

    

5k

15

Male

16:21.2

+2:26.2

+17.51%

85.10%

28.00%

23.91%

 

7

16

Spaic, Sofija

Sofija

Spaic

Palmer, AK

 

5k

 

Female

18:04.6

+4:09.6

+29.89%

76.99%

20.41%

15.89%

 

8

131

Wood, John

John

Wood

Fire Lake, AK

APU

5k

 

Male

18:49.6

+4:54.6

+35.28%

73.92%

17.11%

12.40%

 

9

1

Bushey, Lydia

Lydia

Bushey

Wasilla, AK

Colony High Ski Team

5k

 

Female

19:32.6

+5:37.6

+40.43%

71.21%

13.96%

9.07%

 

10

70

O'Connor, Edward

Edward

O'Connor

Talkeetna, AK

Denali Nordic Ski Club

5k

 

Male

20:20.5

+6:25.5

+46.17%

68.41%

10.44%

5.35%

 

11

10

Ripley, Paige

Paige

Ripley

Wasilla, AK

Colony High School Ski Team

5k

 

Female

21:03.0

+7:08.0

+51.26%

66.11%

7.32%

2.06%

 

12

21

Straub, Ava

Ava

Straub

Palmer, AK

 

5k

 

Female

21:11.9

+7:16.9

+52.32%

65.65%

6.67%

1.37%

 

13

6

Hanestad, Silas

Silas

Hanestad

Hatcher Pass, AK

Junior Nordics

5k

 

Male

21:47.2

+7:52.2

+56.55%

63.88%

4.08%

-1.37%

 

14

8

Harrison, Nick

Nick

Harrison

Wasilla, AK

RPI

5k

 

Male

22:06.8

+8:11.8

+58.90%

62.93%

2.64%

-2.89%

 

15

13

Smith, Hatcher

Hatcher

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Male

23:25.9

+9:30.9

+68.37%

59.39%

-3.16%

-9.02%

 

16

20

Stiassny, Mia

Mia

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

5k

 

Female

24:31.8

+10:36.8

+76.26%

56.73%

-8.00%

-14.13%

 

17

73

Knapp, Lorena

Single

Knapp

BIG LAKE, AK

 

5k

 

Female

24:51.4

+10:56.4

+78.61%

55.99%

-9.44%

-15.65%

 

18

129

Strabel, Ed

Ed

Strabel

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

5k

 

Male

26:09.6

+12:14.6

+87.98%

53.20%

-15.18%

-21.72%

 

19

7

HANNON, SARA

SARA

HANNON

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

27:24.1

+13:29.1

+96.90%

50.79%

-20.64%

-27.49%

 

20

9

Raney, Mollee

Mollee

Raney

Palmer, AK

Matsu

5k

 

Female

29:45.5

+15:50.5

+113.83%

46.77%

-31.02%

-38.46%

 

21

15

Smith, Talia

Talia

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

33:08.5

+19:13.5

+138.14%

41.99%

-45.92%

-54.20%

 

22

14

Smith, Linda

Linda

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

33:09.4

+19:14.4

+138.25%

41.97%

-45.98%

-54.27%

 

23

5

Flora, Berit

Berit

Flora

Anchorage, AK

APU/NSAA

5k

 

Female

33:38.0

+19:43.0

+141.68%

41.38%

-48.08%

-56.49%

 

24

11

Rix, Deborah

Deborah

Rix

Chugiak, AK

 

5k

 

Female

35:24.2

+21:29.2

+154.40%

39.31%

-55.87%

-64.72%

 

-

2

Eski, Ethan

Ethan

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

3

Eski, Ivy

Ivy

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

4

Falconer, Matthew

Matthew

Falconer

Anchorage, AK

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

17

Steer, Clayton

Clayton

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

18

Steer, Zack

Zack

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

19

Stiassny, Col

Col

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

5k - Female

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

12

Schwartz, Meredith

Meredith

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

5k

 

Female

15:44.4

-

-

100%

39.37%

36.68%

 

2

16

Spaic, Sofija

Sofija

Spaic

Palmer, AK

 

5k

 

Female

18:04.6

+2:20.2

+14.85%

87.07%

30.37%

27.28%

 

3

1

Bushey, Lydia

Lydia

Bushey

Wasilla, AK

Colony High Ski Team

5k

 

Female

19:32.6

+3:48.2

+24.16%

80.54%

24.72%

21.38%

 

4

10

Ripley, Paige

Paige

Ripley

Wasilla, AK

Colony High School Ski Team

5k

 

Female

21:03.0

+5:18.6

+33.74%

74.77%

18.92%

15.31%

 

5

21

Straub, Ava

Ava

Straub

Palmer, AK

 

5k

 

Female

21:11.9

+5:27.5

+34.68%

74.25%

18.34%

14.72%

 

6

20

Stiassny, Mia

Mia

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

5k

 

Female

24:31.8

+8:47.4

+55.84%

64.17%

5.51%

1.31%

 

7

73

Knapp, Lorena

Single

Knapp

BIG LAKE, AK

 

5k

 

Female

24:51.4

+9:07.0

+57.92%

63.32%

4.25%

0.00%

 

8

7

HANNON, SARA

SARA

HANNON

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

27:24.1

+11:39.7

+74.09%

57.44%

-5.55%

-10.24%

 

9

9

Raney, Mollee

Mollee

Raney

Palmer, AK

Matsu

5k

 

Female

29:45.5

+14:01.1

+89.06%

52.89%

-14.63%

-19.72%

 

10

15

Smith, Talia

Talia

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

33:08.5

+17:24.1

+110.56%

47.49%

-27.66%

-33.33%

 

11

14

Smith, Linda

Linda

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

33:09.4

+17:25.0

+110.65%

47.47%

-27.72%

-33.39%

 

12

5

Flora, Berit

Berit

Flora

Anchorage, AK

APU/NSAA

5k

 

Female

33:38.0

+17:53.6

+113.68%

46.80%

-29.55%

-35.31%

 

13

11

Rix, Deborah

Deborah

Rix

Chugiak, AK

 

5k

 

Female

35:24.2

+19:39.8

+124.93%

44.46%

-36.37%

-42.43%

 

-

3

Eski, Ivy

Ivy

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

5k - Male

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

1

116

Maves, Aaron

Aaron

Maves

Anchorage, AK

APU

5k

 

Male

13:55.0

-

-

100%

26.27%

26.08%

 

2

111

Jablonski, Nicholas

Nicholas

Jablonski

Anchorage, AK

APU

5k

 

Male

14:29.4

+0:34.4

+4.12%

96.04%

23.23%

23.03%

 

3

23

Hanestad, Noah

    

5k

18

Male

14:56.5

+1:01.5

+7.37%

93.14%

20.84%

20.64%

 

4

22

Thompson, Dakota

Dakota

Thompson

Palmer, AK

 

5k

 

Male

15:15.6

+1:20.6

+9.65%

91.20%

19.15%

18.94%

 

5

26

Buchanan, Layne

    

5k

15

Male

16:21.2

+2:26.2

+17.51%

85.10%

13.36%

13.14%

 

6

131

Wood, John

John

Wood

Fire Lake, AK

APU

5k

 

Male

18:49.6

+4:54.6

+35.28%

73.92%

0.25%

0.00%

 

7

70

O'Connor, Edward

Edward

O'Connor

Talkeetna, AK

Denali Nordic Ski Club

5k

 

Male

20:20.5

+6:25.5

+46.17%

68.41%

-7.77%

-8.05%

 

8

6

Hanestad, Silas

Silas

Hanestad

Hatcher Pass, AK

Junior Nordics

5k

 

Male

21:47.2

+7:52.2

+56.55%

63.88%

-15.43%

-15.72%

 

9

8

Harrison, Nick

Nick

Harrison

Wasilla, AK

RPI

5k

 

Male

22:06.8

+8:11.8

+58.90%

62.93%

-17.16%

-17.46%

 

10

13

Smith, Hatcher

Hatcher

Smith

Anchorage, AK

 

5k

 

Male

23:25.9

+9:30.9

+68.37%

59.39%

-24.14%

-24.46%

 

11

129

Strabel, Ed

Ed

Strabel

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

5k

 

Male

26:09.6

+12:14.6

+87.98%

53.20%

-38.60%

-38.95%

 

-

2

Eski, Ethan

Ethan

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

4

Falconer, Matthew

Matthew

Falconer

Anchorage, AK

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

17

Steer, Clayton

Clayton

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

18

Steer, Zack

Zack

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

19

Stiassny, Col

Col

Stiassny

Girdwood, AK

Girdwood Nordic Ski Club

5k

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

Default - Overall

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

-

-

Kornfield, Robin

Robin

Kornfield

Anchorage, AK

 

Default

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

-

Houser, Katey

Katey

Houser

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

Default

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

-

Houser, Aidan

Aidan

Houser

Palmer, AK

Mat-Us Ski Club

Default

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

-

Steer, Glenn

Glenn

Steer

Palmer

 

Default

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

Default - Female

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

-

-

Kornfield, Robin

Robin

Kornfield

Anchorage, AK

 

Default

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 

-

-

Houser, Katey

Katey

Houser

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

Default

 

Female

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
  

Default - Male

              

Place

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Difference

% Back

% Winning

% Average

% Median

 

-

-

Houser, Aidan

Aidan

Houser

Palmer, AK

Mat-Us Ski Club

Default

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 

-

-

Steer, Glenn

Glenn

Steer

Palmer

 

Default

 

Male

DNS

-

-

-

-

-

 
                 
                 

2018 Icicle double results - Classic

- no title specified

Bib

Name

First name

Last name

Team name

Team name 2

Distance

Age

Gender

Time

Lap 1

Lap 2

Lap 3

Lap 4

Start

Split 1

Split 2

Split 3

Split 4

 

71

Kupferschmid, Jeremy

    

15k

18

Male

1:03:41.8

-

-

  

0:00.0

-

2:03:41.8

-

-

 

69

Thompson, Dakota

Dakota

Thompson

Palmer, AK

 

15k

 

Male

1:06:57.0

-

-

  

0:00.0

-

2:06:57.0

-

-

 

64

Kristich, Nate

Nate

Kristich

Palmer, AK

Rex

15k

 

Male

1:10:16.2

-

-

  

0:00.0

-

2:10:16.2

-

-

 

58

Knapp, Christina

Christina

Knapp

Santa Barbara, CA

 

15k

 

Female

1:10:38.7

-

-

  

0:00.0

-

2:10:38.7

-

-

 

62

Knopp, David

David

Knopp

Wasilla, AK

Mat Su Ski Club

15k

 

Male

1:11:26.2

-

-

  

0:00.0

-

2:11:26.2

-

-

 

51

Barnel, Aurelie

Aurelie

Barnel

Anchorage, AK

APU

15k

 

Female

1:15:03.2

-

-

  

0:00.0

-

2:15:03.2

-

-

 

56

Hinds, Cory

Cory

Hinds

Anchorage, AK

Cory Hinds

15k

 

Male

1:17:51.6

-

-

  

0:00.0

-

2:17:51.6

-

-

 

67

Strabel, Stacy

Stacy

Strabel

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

15k

 

Female

1:18:14.5

-

-

  

0:00.0

-

2:18:14.5

-

-

 

59

Knapp, Elizabeth

Elizabeth

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

1:19:33.0

-

-

  

0:00.0

-

2:19:33.0

-

-

 

70

Knapp, Alice

    

15k

59

Female

1:21:44.2

-

-

  

0:00.0

-

2:21:44.2

-

-

 

60

Knapp, Gunnar

Gunnar

Knapp

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:28:01.4

-

-

  

0:00.0

-

2:28:01.4

-

-

 

63

Kochevar, David

David

Kochevar

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Male

1:28:30.0

-

-

  

0:00.0

-

2:28:30.0

-

-

 

55

Falconer, Kathy

Kathy

Falconer

Anchorage

APU Masters

15k

 

Female

1:32:16.0

-

-

  

0:00.0

-

2:32:16.0

-

-

 

53

Cleary, Steve

Steve

Cleary

Anchorage, AK

 

15k

 

Male

1:33:30.4

-

-

  

0:00.0

-

2:33:30.4

-

-

 

107

Flora, Samuel

Samuel

Flora

Anchorage, AK

Mat-Su/APU/NSAA

15k

 

Male

1:34:42.0

-

-

  

0:00.0

-

2:34:42.0

-

-

 

52

Cleary, Liam

Liam

Cleary

Anchorage, AK

Anchorage Jr. Nordic

15k

 

Male

2:03:25.4

-

-

  

0:00.0

-

3:03:25.4

-

-

 

57

Howell, Elizabeth

Elizabeth

Howell

Anchorage, AK

ANCHORAGE

15k

 

Female

2:06:22.6

-

-

  

0:00.0

-

3:06:22.6

-

-

 

47

Godnig, Ed

    

15k

 

Male

2:23:31.0

-

-

  

0:00.0

-

3:23:31.0

-

-

 

54

Corbin, Tom

Tom

Corbin

Anchorage, AK

APUNSC

15k

 

Male

DNF

-

-

  

0:00.0

-

-

-

-

 

65

Leonard, Kira

Kira

Leonard

Anchorage, AK

 

15k

 

Female

DNS

          

68

Taylor, Kaj

Kaj

Taylor

Palmer

 

15k

 

Male

DNS

          

108

Hinds, Peter

Peter

Hinds

Anchorage, AK

APU

30k

 

Male

2:05:49.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:05:49.8

 

102

Brewer, Kenny

Kenny

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

2:07:06.6

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:07:06.6

 

127

Crimp, James

    

30k

27

Male

2:08:18.2

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:08:18.2

 

114

Maves, Aaron

Aaron

Maves

Anchorage, AK

APU

30k

 

Male

2:09:49.7

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:09:49.7

 

109

Jablonski, Nicholas

Nicholas

Jablonski

Anchorage, AK

APU

30k

 

Male

2:09:50.7

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:09:50.7

 

118

Priest, Cody

Cody

Priest

Anchorage, AK

ANR

30k

 

Male

2:10:43.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:10:43.8

 

110

Kentch, Gavin

Gavin

Kentch

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

2:12:05.5

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:12:05.5

 

103

Brewer, Peter

Peter

Brewer

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

2:15:12.1

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:15:12.1

 

112

Littell, Jeremy

Jeremy

Littell

Anchorage, AK

APUNSC

30k

 

Male

2:18:04.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:18:04.8

 

101

Arians, Alison

Alison

Arians

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Female

2:19:18.2

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:19:18.2

 

106

Falconer, Jim

Jim

Falconer

Anchorage

APU Masters

30k

 

Male

2:20:43.0

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:20:43.0

 

121

Spangler, Allan

Allan

Spangler

Wasilla, AK

 

30k

 

Male

2:25:26.0

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:25:26.0

 

105

Bronga, Jaime

Jaime

Bronga

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:25:35.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:25:35.8

 

123

Taylor, Brent

Brent

Taylor

Palmer, AK

 

30k

 

Male

2:26:00.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:26:00.8

 

126

Blade, Randal

    

30k

62

Male

2:31:17.1

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:31:17.1

 

113

Matell, Nora

Nora

Matell

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:33:44.9

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:33:44.9

 

104

Brockman, Shannon

Shannon

Brockman

Anchorage, AK

APU Masters

30k

 

Female

2:34:13.0

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:34:13.0

 

111

Kornfield, Tamra

Tamra

Kornfield

Anchorage, AK

 

30k

 

Female

2:38:46.8

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:38:46.8

 

125

Wood, John

John

Wood

Fire Lake, AK

APU

30k

 

Male

2:39:41.5

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:39:41.5

 

128

Samuelson, Timothy

Timothy

Samuelson

Anchorage, AK

 

30k

 

Male

2:40:25.5

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:40:25.5

 

119

Rix, Anna

Anna

Rix

Chugiak, AK

NSCF

30k

 

Female

2:47:20.2

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:47:20.2

 

115

Mucha, John

John

Mucha

Eagle River, AK

ERNSC

30k

 

Male

2:47:24.9

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:47:24.9

 

120

Schwartz, Dan

Dan

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

30k

 

Male

2:49:46.5

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

2:49:46.5

 

122

Strabel, Ed

Ed

Strabel

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

30k

 

Male

3:30:59.3

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

3:30:59.3

 

124

Thielke, Sydney

Sydney

Thielke

Palmer, AK

Sydney Thielke

30k

 

Female

3:38:29.0

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

3:38:29.0

 

116

Musgrave, Dave

Dave

Musgrave

Palmer, AK

 

30k

 

Male

4:05:30.4

-

-

-

-

0:00.0

-

-

-

4:05:30.4

 

117

Parker, Lucas

Lucas

Parker

Wasilla, AK

MSSC

30k

 

Male

DNS

          

129

Austen, Eric

    

30k

48

Male

DNS

          

16

Power, Aaron

Aaron

Power

Anchorage, AK

Ak Winter Stars

5k

 

Male

17:21.5

    

0:00.0

1:22:21.5

-

-

-

 

10

Hanestad, Noah

Noah

Hanestad

Hatcher Pass, AK

 

5k

 

Male

17:25.7

    

0:00.0

1:22:25.7

-

-

-

 

28

Buchanan, Layne

  

Col9ny High School

 

5k

18

Male

19:44.2

    

0:00.0

1:24:44.2

-

-

-

 

20

Schwartz, Meredith

Meredith

Schwartz

Anchorage, AK

Alaska Winter Stars

5k

 

Female

19:51.0

    

0:00.0

1:24:51.0

-

-

-

 

27

Taylor, Josh

    

5k

18

Male

20:09.1

    

0:00.0

1:25:09.1

-

-

-

 

19

Rogers, Jakob

Jakob

Rogers

Palmer, AK

Palmer High

5k

 

Male

20:27.4

    

0:00.0

1:25:27.4

-

-

-

 

21

Spaic, Sofija

Sofija

Spaic

Palmer, AK

 

5k

 

Female

20:55.7

    

0:00.0

1:25:55.7

-

-

-

 

2

Bushey, Lydia

Lydia

Bushey

Wasilla, AK

Colony High Ski Team

5k

 

Female

20:59.8

    

0:00.0

1:25:59.8

-

-

-

 

8

Graham, Mariah

Mariah

Graham

Anchorage, AK

Begich

5k

 

Female

23:59.9

    

0:00.0

1:28:59.9

-

-

-

 

17

Ripley, Paige

Paige

Ripley

Wasilla, AK

Colony High School Ski Team

5k

 

Female

24:57.6

    

0:00.0

1:29:57.6

-

-

-

 

13

Houser, Aidan

Aidan

Houser

Palmer, AK

Mat-Us Ski Club

5k

 

Male

25:52.4

    

0:00.0

1:30:52.4

-

-

-

 

26

Straub, Ava

Ava

Straub

Palmer, AK

 

5k

 

Female

26:40.0

    

0:00.0

1:31:40.0

-

-

-

 

6

Falconer, Matthew

Matthew

Falconer

Anchorage, AK

 

5k

 

Male

29:09.0

    

0:00.0

1:34:09.0

-

-

-

 

12

Harrison, Nick

Nick

Harrison

Wasilla, AK

RPI

5k

 

Male

29:15.1

    

0:00.0

1:34:15.1

-

-

-

 

11

HANNON, SARA

SARA

HANNON

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

30:41.0

    

0:00.0

1:35:41.0

-

-

-

 

61

Knapp, Lorena

Single

Knapp

BIG LAKE, AK

 

5k

 

Female

30:47.4

    

0:00.0

1:35:47.4

-

-

-

 

23

Steer, Zack

Zack

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

31:21.9

    

0:00.0

1:36:21.9

-

-

-

 

7

Flora, Berit

Berit

Flora

Anchorage, AK

APU/NSAA

5k

 

Female

34:13.0

    

0:00.0

1:39:13.0

-

-

-

 

1

Ames, Kimberly

Kimberly

Ames

Eagle River, AK

ERNSC

5k

 

Female

34:44.6

    

0:00.0

1:39:44.6

-

-

-

 

66

Steer, Anjanette

Anjanette

Steer

Palmer

Mat-Su Ski Club

5k

 

Female

37:46.7

    

0:00.0

1:42:46.7

-

-

-

 

22

Steer, Clayton

Glenn

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

39:43.4

    

0:00.0

1:44:43.4

-

-

-

 

18

Rix, Deborah

Deborah

Rix

Chugiak, AK

 

5k

 

Female

40:55.2

    

0:00.0

1:45:55.2

-

-

-

 

25

Strabel, Siri

Siri

Strabel

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

5k

 

Female

47:47.0

    

0:00.0

1:52:47.0

-

-

-

 

24

Strabel, Denali

Denali

Strabel

Anchorage, AK

APU

5k

 

Female

47:48.0

    

0:00.0

1:52:48.0

-

-

-

 
 

Steer,

Clayton

Steer

Palmer

 

5k

 

Male

DNS

          

3

Eski, Ethan

Ethan

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Male

DNS

          

4

Eski, Ivy

Ivy

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Female

DNS

          

5

Eski, Joey

Joey

Eski

Anchorage, AK

APUNSC

5k

 

Female

DNS

          

9

Hanestad, Elizabeth

Elizabeth

Hanestad

Hatcher Pass, AK

 

5k

 

Female

DNS

          

14

Houser, Katey

Katey

Houser

Palmer, AK

Mat-Su Ski Club

5k

 

Female

DNS

          

15

Kornfield, Robin

Robin

Kornfield

Anchorage, AK

 

5k

 

Female

DNS

          
                    
                    










Mat-Su Ski Club is a 501(c)3 non-profit organization.

1150 S. Colony Way Suite 3, Palmer, AK 99645

(907) 745-7547       info@matsuski.org